Dette bildet viser Skien rundt 1900. Nederst til venstre ser man området ved Follestad. Oppe til høyre ligger Bratsbergkleiva. På oversiden av byen, og ut mot Bakken og Falkum, er det nærmest landlig, i motsetning til i dag
SKIENSANGEN
La sangen nu seg svinge i toners flukt mot sky;
begeistret skal den klinge til ære for vår by.
Ja, Skien vil vi hedre i toner og i ord,
den er fra våre fedre for oss en arv så stor.
Hvor elvens løp seg baner i slyng mot havet frem,
i ly av åsers graner de ryddet her sitt hjem.
Og her de fant sitt virke til fossedurens gny,
og bygget høyt sin kirke til signing for vår by.
Og ned igjennom tiden i saga fikk vi ry,
for mangt et navn fløy viden med glans om Skiens by.
Og kom der også tider da byen sank i grus,
ved felles løft omsider stod atter hus ved hus.
Hva våre fedre gjorde av edelt bygningsverk,
skal minne oss om ordet at enighet gjør sterk.
Så vil vi sammen gjøre det løftet da til dem,
at arven vi skal føre til nye slekter frem!
NOTER HER
Fra Follestad i Skien 1973.
Dette bildet viser hovedveien fra Skien til Porsgrunn via øst. Bildet er tatt på Follestad i 1973. Bildet viser arbeidet med å utvide veien på strekningen. I dette området har det alltid vært mye industri og man ser på bildet hvordan de måtte legge veien kloss inntil den store bygningen
Dette bildet viser det gamle ferjestedet på Follestad i 1988. Det var her brødrene Bjarne og Kåre rodde folk over til Unionsiden. I over 70 år rodde Kåre og Bjarne folk over her. Det må ha vært Norges korteste ferjerute. Rundt 1970 ble det slutt på denne trafikken og rundt 2003 brant den gamle ferjebua ned. Men i 2005 ble bygget gjenreist for å hedre dette gamle minnet
Dette bildet viser Handelstorvet i Skien rundt 1910. Bildet viser at det på denne tiden var mye handel på torvet. Midt i bildet ser man veien opp mot Skien kirke. Den het på denne tiden Prinsens gate, men fikk senere navnet Henrik Ibsens gate.
Flommen i 1927 – ved langbryggene i Skien
Gulset for 50 år siden
Kongens gate 1976
idyll ved Skienselva
innfartsåre til Skien – østsiden
BILDE MALT AV HENRIK IBSEN – FOLLESTAD






















RAPPORTEN "DEN KULTURELLE SPASERSTOKKEN" LIGGER PÅ EGEN SIDE
Humanitære organisasjoner i Sri Lanka gir uttrykk for dyp bekymring og ber om trygg korridor for sivilbefolkningen, som er innesperret i Mullaitivu
Les mer om FORUT her: http://www.forut.no/hjem.57778.no.html
www.barnerett.com
http://www.mentalhelse.no/
http://www.mot.no/




Hei,
Jeg har kjøpt ett hus i Skien som er fra 1904. Det er i Bratsberg gata 59. Vet du hvor jeg kan hendvende meg for å finne mer ut av huset og hvem som har bodd der opp igjennom ?
Mvh
Susanne
Hei Susanne
Mitt hus er fra 1890 og det jeg har funnet ut skyldes veldig mye naboer som er gamle og litt også tilfeldigheter + litt googlevirksomhet.
Det første jeg tenkte på var litt omgivelsene til huset mitt. Mitt ligger mellom to jernbaneløp og det var naturlig å tenke at det hadde noe med jernbaneverket å gjøre – dette fikk jeg bekreftet gjennom naboene. Dessuten heter området her Follestad og jernbanestasjonen som ligger like ved heter Follestad. Dermed søkte jeg på follestad på google og fant da historien om Follestad Gård og hvilket område den gården var under før – nemmelig Gjerpen. Der var jeg også så heldig å finne bilder fra området. Videre kom jeg ganske tilfeldig i kontakt med ei på kulturkontoret som hadde en mann som var oppvokst i området som kunne fortelle meg og navngi de som hadde bodd i huset. Likeså små morsomme historier fra nabolaget og menneskene rundt her.
Jeg vil anta at også historielaget i Skien kan være behjelpelige med info – men da må du selvfølgelig oppsøke dem.
Et enkelt søk på “historien om bratsberg” på google ga meg feks denne linken: http://www.gjerpenu.net/dagmagne/skien/skienhis.htm og http://www.porsgrunn.folkebibl.no/bok/porsgrunn-1957/b1/ph-02.html
Et sted å begynne
))
Lykke til!
Jeg har forresten også skrevet litt om Bratsberg her;http://kjellemann.wordpress.com/2007/11/24/175/183/
“Follestad lå under “Bratsberg adelige Sædegaard” og var trolig fra veldig gammel tid et utlastingssted for tømmer – under Follaug gård i Gjerpen – derav navnet.”
Hei! Jeg er en utflyttet skiensjente som nå studerer i Oslo. Savner Skien fra tid til annen, og da var det godt å se på de flotte bildene som du har samlet.
I tillegg vil jeg takk deg for at du viser at det går an å være religiøs, vidsynt, inkluderende og religiøs- og samtidig bo i Skien. Det høres kanskje mer ut som en fornærmelse, det siste, men ofte føler jeg at når man flytter til Oslo at folk er mer inkluderende her på den måten. Selv om det ikke nødvendigvis stemmer. Oslofolk er så travle, og man merker godt at selv om det er en fargerik, pulserende og relativt inkluderende by, har folk mye bedre tid til å se hverandre og slå av en prat i Skien og omegn. Tempoet er rolig og man stresser ikke så mye..
Forresten er jeg selv kristen, og det var spennende å lese om unitarforbundet – selv om vi ikke har helt samme syn på Jesus!;)
Uansett (ble mye babling her ja..) du viser en side ved byen som jeg blir veldig glad for å se. Jeg vet jeg kommer til å flytte tilbake selv en dag. Vi må være stolte av byen vår:)
hei Tell Mama, og takk for det fine bidraget på bloggen min
Er helt enig i at vi skal være stolte av byen vår – vi har rett og slett mye å være stolte av!
Har jo selv bodd i Oslo i mange år og ble selv veldig lei av – og syk – av stresset og “ensomheten” der. Derfor valgte jeg å flytte til en passe stor by. Jeg valgte Skien!
Takk også for godord om Unitarkirken. Du respekterer oss og det er bra! Synet på Jesus er ikke sikkert er såå forskjellig, skal du se. Han er et forbilde også for oss.
Ta vare på deg selv og alle rundt deg – og velkommen tilbake til Skien!